Jdi na obsah Jdi na menu
 


Techniky lovu

Lov s nástrahou na položenou ("na těžko")

Lov na položenou je nejčastěji praktikovanou lovnou technikou na českých vodách. Na položenou lze lovit prakticky celé spektrum rybích druhů. Nástraha je rybě předkládána na dně nebo těsně nad ním a na místě je udržována zátěží (olůvkem). Signalizátor záběru se umísťuje buď mezi očka, nebo před špičku. Položená patří mezi nejefektivnější lovné metody.

Výzbroj pro položenou Prut: dělený nebo teleskopický v délkách 2,70 - 4,20 m Naviják: kvalitní smekací s přesnou přední nebo zadní brzdou, s kónickou kovovou cívkou pro daleké hody Vlasec: monofilní vlasec 0,20 - 0,60 mm podle lovené ryby a nástrahy Nástrahy: rybičky nebo jejich části na dravce, žížaly a celé spektrum přírodních nástrah včetně moderního boilie pro lov kaprů

 

Lov s umělými nástrahami - přívlač

Lov s umělými nástrahami je v rybářském řádu klasifikován jako přívlač. Jak již samotné slovo napovídá, je přívlač založena na přitahování umělé nástrahy (dráždidla). Tento pohyb imituje pohyb různých rybek nebo živočichů, kteří jsou přirozenou součástí potravního řetězce dravých ryb. Přívlač můžeme na základě váhy nástrahy rozdělit na dvě kategorie - lehkou a těžkou. Lehkou přívlačí lovíme menší dravce, jako okouny, pstruhy, siveny, menší štiky a candáty. Na těžkou přívlač používáme delší (2,70 - 3 m) a tvrdší prut. Samotná tuhost prutu je přímo úměrná lovené rybě a použité nástraze. Například pro lov největších predátorů - sumců - se používají skutečně tvrdé pruty s vrhací zátěží hodně nad 100 g.

Výzbroj pro přívlač Prut: přívlačový dělený, případně teleskopický v délkách 1,80 - 3,30 m Naviják: kvalitní smekací s přesnou přední nebo zadní brzdou, kovovou cívkou a převodem ne rychlejším než 5,2:1 Vlasec: monofilní vlasec 0,18 - 0,40 mm podle lovené ryby a nástrahy, nebo pletená šňůra typu Dacron či Fireline v nižších průměrech Nástrahy: třpytky (rotačky a plandavky), twistery, rippery, jigy, wobblery atd.

 

Lov s nástrahou na plavanou ("na lehko")

Stejně jako na položenou můžeme na plavanou ulovit celou řadu rybích druhů. Obecně se však na plavanou loví menší exempláře. Základem udice na plavanou je splávek - nejcitlivější zařízení, které signalizuje záběr ryby. Nástraha se při plavané klade nejčastěji nade dnem nebo libovolně ve vodním sloupci. Lov na plavanou je také atraktivní soutěžní disciplínou, ve které se každým rokem pořádají i u nás velké závody za účasti mnoha rybářů z celé republiky.

Výzbroj pro plavanou Prut: dělený (nečastěji třídílný), případně teleskopický v délkách 3,90 - 14,50 m (pro závodní plavanou Naviják: na bič nebo děličku žádný, jinak kvalitní smekací s přesnou přední nebo zadní brzdou, kovovou cívkou a převodem 6,2:1 Vlasec: monofilní vlasec 0,06 - 0,22 mm podle lovené ryby a nástrahy (na velké predátory samozřejmě silnější) Nástrahy: bílí a barevní kostní červi, žížaly, larvy pakomára (patentky), rostlinné nástrahy; pro lov dravců rybičky nebo jejich části

 

Muškaření

Muškaření je královskou rybářskou disciplínou, jejíž kouzlo spočívá v dokonalém splynutí člověka s přírodou. Naši muškaři patří již léta ke světové špičce a dokazují to i výsledky vrcholných soutěží posledních let. Pro muškaření se používá speciální prut, naviják, a dokonce i šňůra. Než se může začátečník vydat k vodě, musí absolvovat několik "suchých" muškařských lekcí, protože házení vyžaduje velkou zručnost. Základní nástrahou pro muškaření je umělá muška imitující jednotlivá vývojová stadia hmyzu. Na tomto základě lze i pojmenovat tři nejzákladnější druhy muškaření: suché (muška plave na hladině), mokré (muška plave ve vodním sloupci nebo těsně pod hladinou) a lov na nymfu (lov na zatížené mušky u dna). Současný rozmach této lovné techniky ukazuje, že na mušku lze ulovit mimo klasické ryby, jako je pstruh, siven, lipan, tloušť, bolen atd., i např. kapra, štiku, candáta a další druhy ryb.

Výzbroj pro muškaření Prut: dělený v délkách 2,40 - 3,30 m Naviják: kvalitní a lehký muškařský s jemnou brzdou Šňůra: plovoucí, potápivá nebo intermediální č. 4 - 9 podle zvoleného prutu Nástrahy: umělé suché, mokré mušky, nymfy, jigy, streamery apod.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář